Yıpranmış Saçların İhtiyacı Olan Protein; Keratin

0
635

Saç telleri zamanla sahip olduğu keratini kaybetmeye başlar. Bunda saçın gördüğü kimyasal işlemler, çevresel ve de genetik faktörler etkili olmakla birlikte saçın yaşlanmasının da etkisi vardır. Bu denge bozukluğuna sebebiyet veren durum olumsuzluklarını saç uçlarında çatallaşma, saç tellerinde keratin eksikliğinden oluşan kırılmış gibi görünen noktalara sahip olma, mat görüntü, cansızlık, hacimsizlikten kaynaklı sönük görünüm ve birçok da onarıma ihtiyaç duyuran tahribatlarla kendini gösterir.

Saçlara amino asitlerle destek verebilir, keratin yapısını taklit eden protein ile onarıma başlayabilirsiniz. Bozulan vitamin, besin dengesini de düzenlemiş olarak, saçların kaybetmiş olduğu eski canlılığını, kuvvetli yapısını yeniden kazandırmış olursunuz. Saç pulcuklarının sakinleşmesini ve saçın daha düzgün görünüm kazanmasını sağlayabilirsiniz. Keratin destekli bakım ürünü sayesinde saçların kabarmasını da önlemiş olursunuz. Saçların daha kolay şekil alabilir, daha düzgün, elektriklenmeyen bir yapıda olmasın, estetik görünümünüzü olumlu yönde etkileyecektir ve saçların göz alıcı parlaklık kazanmasını sağlamaktadır.

Saçın İç Yapısını Dolduran Keratin

 

Keratin Nedir?

Bir tür proteindir. Keratin, polipeptit adı verilen bir zincirden oluşur. Keratinin görevi polipeptit zinciri ile sülfür köprüsü birbirine bağlanmaktır. Sülfür köprüsü ise sülfür atomları ile aminoasitlerin içinde yer alır. Keratinin saçta koruyucu işlevi bulunmaktadır. Sadece saçta değil, deride de koruyucu görevi olan keratin, deride zararlı mikroorganizmalarla savaşırken, saçta da zararlı olabilecek bütün dış ve iç faktörlere karşı savaşmaktadır.

Saçların esnek yapısını koruyan keratinin, aşırı işlem gördüğü için saç tellerindeki miktarında azalmalar olur. Boya gibi kimyasal uygulamalar, fön ve maşa gibi aşırı ısıya maruz kalmalar bu azalmanın başında yer alır.

Saçtaki Pulcuklar

Keratin Eksikliği Kendisini Nasıl Gösterir?

Saçlardaki sağlıklı doğal denge bozulur. Bu bozulma ile birlikte birçok olumsuzluk kendini göstermeye başlar. Saçlar sertleşir ve incelir. Sert dokunuşlu saçlar, ipeksi dokunuşların önüne geçmiş olur. Saçlar inceldiği için ve birbirine dolaşmaya başlar. Dolaşan saçları açmak hem can acıtır, hem de zaten gücünü kaybetmiş olan saçlara zarar verir.

Keratin ile Saçlara Nasıl Bakım Yapılmalıdır?

Saç tellerinin üzerinde gözle görülmeyen pulcuklar vardır. Bu pulcukların açılıp, uygulanacak olan bakım ürününün etkisini göstermesi için saçı yıkamak gerekmektedir. Öncelikle saçınıza uygun olan şampuan ile saçlarınızın temizliğini yapın ve pulcukların açılarak, keratin bakımına hazır hale gelmesini sağlayın. Ardından direkt keratin çubukları ile uygulama yapılabilir veya keratin proteini destekli bakım ürünleri kullanarak, bakım gerçekleştirilebilir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here