Yağlı Cilde Makyaj Yapmanın Püf Noktaları

0
546

Makyaj yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Eğer bu hususlara dikkat edilir ise estetik görünüm her daim korunmuş olur. Fakat bilinmesi gereken yalnız üzerinden pek de durulmayan bir gerçek vardır ki o da; her makyaj ürünü, her cilt yapısı için uygun değildir. Örneğin kuru ciltlere iyi gelen ve başarılı sonuç almada yardımcı olan herhangi bir fondöten, yağlı ciltte oldukça başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. Kalıntılar bırakır, yağlı cilt yapısından dolayı ten ile uyum problemi taşır, kalıcılığını koruyamaz, doğal görünüm yakalanamaz ve daha nicesi. Bu sebeple makyaj yapılırken dikkat edilmesi gereken onlarca püf noktasının en başında cilt tipi için uygun olan makyaj malzemesinin seçimidir. Bir makyaj malzemesi sadece yüzdeki kusurları kapatmak, yüz hattını ortaya çıkarmak, gözlere derinlik kazandırırken daha zarif bir gülüşe zemin hazırlamakla sınırlı değildir. Cildin bakımını yapar. Denge kurar. Kullanılan kremler, kremsi ürünler denge kurarak doğal görünüm kazandırmaktadır. Denge kuramayan, uyum sağlamayan durumlar için cildin “makyajı kustuğu” tabiri kullanılmaktadır.

Cilt Tipinizi Test Edin Makyaja Sonra Başlayın

Cilt tipleri arasında yağlı ve karma birbiri ile en çok karıştırılandır. Bunu anlamak için oldukça basit bir test yapabilirsiniz. Yüzünüzü yıkadıktan ve kirinden arındırdıktan 1-2 saat sonra nemlendirici benzeri krem sürmemenize rağmen ciltte yağlanma ve parlama var ise yağlı cilt tipine sahipsiniz. Eğer nemli ve de sıcak bir ortamda alnınız, burnunuz ve çeneniz başta olmak üzere yağlanma görüyorsanız cilt tipine sahipsinizdir.

Profesyonel ve başarılı bir sonuç için yağlı cilde makyaj yapmanın öncelikleri arasında ilk olarak cildin yağdan arındırılması gerekmektedir. Temiz ve duru bir cilde uygulama yapılmalıdır. Yağlı cilde makyaj uygulaması öncesinde cildin yağlı tipe sahip olmasından dolayı gözenekleri açıktır. Gözenekleri sıkılaştırmaya yardımcı olan ve alkol içermeyen bir tonik ile cildi yağdan derinlemesine arındırmalısınız. Eğer arındırıcı toniğinizi buzdolabında saklarsanız, kullanım sonrasında cildinizin canlanmasını sağlarsınız.

Arındırma sonrası su bazlı bir nemlendirici kullanarak, cildinizin ihtiyacı olan nemi verin. Yağlı ciltlerin neme ihtiyaç duymadığı düşünmek oldukça hatalıdır. Bu sebeple yağlı ciltlerin de uygun bir nemlendirici ile yağlılık hissini arttırmadan nemlenmesini destekleyin. Uygun bir nemlendirici yağ dengesini daha uzun süre korunmasını sağlar. Arındırılmış ve nemlendirilmiş cildinize makyaj yaparak, güzelliğinizi ön plana çıkarmaya devam edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here