Saçlarını Evde Boyayanlar için Saç Bakım Rehberi

0
680

Saçlarınızı boyatmak için kuaföre gidecek vaktiniz yoksa, evde pratik şekilde kendi saçınızı boyayabilirsiniz. Boya uygulamalarının giderek dudak uçuklatmaya başladığı şu süreçte, kuaförde boyatmak yerine evde uygulama yapmak elbette çok daha ekonomik olacaktır.

Üstelik bilinen markanın ürünü olan saç boyaları kullanıldığında saçlarda herhangi bir problem de meydana gelmez. Bu konuda Tahta Tarak’ta sunduğumuz saç boyası seçeneklerine göz atabilirsiniz. İçerisinde yer alan boyama talimatına uyum sağladığınız takdirde saçlarınızda vaat edilen güzelliği görebilirsiniz.

Saçınızı Boyarken Dikkat Etmeniz Gerekenler:

  • Her boyanın uygulama şekli aynı değildir. Bu nedenle saçlarınızı boyamadan önce talimatları detaylıca incelemeni gerekir.
  • Boyanın saça zarar vermemesi için bakım kremleri ve serumlar kullanılmalıdır. Bu tür uygulamalara saçınızı boyamadan birkaç hafta önce başlamalı ve boyadıktan sonra da bir süre kullanmaya devam etmelisiniz.
  • İlk kez kullanacağınız bir saç boyasının alerjik reaksiyonlara sebep olup olmayacağını anlamak için saçınızın bir tutamına uygulama yapabilir ve 24 saat sonrasında bir problem görülmüyor tamamını boyamalısınız.
  • Boyadığınız renk hoşunuza gitmediyse, boyamanın üzerinden 2 hafta geçmeden başka bir boya uygulaması yaptırmanız saçınızı fazlasıyla yıpratır. Böyle yıpranmalara neden olabilecek vakalardan sonra da saç serumu kullanmaya dikkat edilmelidir.
  • Bazı boyalar saçlarda aşırı kuruluk ve dökülmeye neden olur. Saç boyanız böyle bir etki yaratıyorsa, saçlarınızın geleceği için o boyayı kullanmayı bırakmanız gerekir.
  • Saç boyanızın içerisine biraz badem yağı koymanız saçlarınızın daha parlak olmasına ve rengin saça daha iyi nüfuz etmesine olanak sağlayacaktır.
  • Saç boyama işlemi sırasında ince dişli tarak kullanmak, boya ile dolaşan saçın yıpranmasına ve canınızın yanmasına neden olur. Kalın dişli, kıvırcık saçlar için geliştirilen tarakları kullanmaya özen göstermelisiniz.
  • Saçlarınızda fazla kırık bulunuyorsa boya uygulaması yapmadan önce kırıklarını aldırmanız gerekir. Kırık saça boya uygulaması yapmak hem zor hem de sağlıksızdır.

 

Saç Boyası Neye Göre Seçilir?

Saç boyası seçiminde genel olarak yapılan ilk hata, arkadaş tavsiyesine göre seçim yapmaktır. Her saç tipi ve saç derisi farklı olduğu için arkadaşınıza iyi gelen bir boya, sizin için aynı etkiyi göstermeyebilir. Bu nedenle boya alırken arkadaş tavsiyesi meselesinden uzak durmak gerekir. İçeriğini dikkatlice incelemek de önemli bir detaydır. Zararlı kimyasal ve paraben içeren saç boyalarını kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Saçınızın rengini değiştirecekseniz, hızlı bir geçiş yapmaktan kaçınmalısınız. Kumral saçları sarıya çevirmek absürt bir geçiş anlamına gelmez, ama siyahtan sarıya geçmek hem zorlu hem de alışılması güç olacaktır. Beğenmediğiniz takdirde yeniden boyamak zorunda kalacağınız için saç renginize yakın renklerle aşama aşama değişiklik yapmak daha doğru bir adım olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here