Saçların Kabarmasını Nasıl Önleriz?

0
737

Kıvırcık, dalgalı ya da düz, saç tipi nasıl olursa olsun kabarma problemi herkes tarafından yaşanır. Özellikle hacimli saçlara sahip olanların baş edemediği problemlerden biri haline gelen kabaran saçlar, çoğu zaman en can sıkıcı meselelerden biri olabilir. Böyle durumlarda kurtarıcı görevi üstlenen saç bakım ürünlerini kullanma yoluna gidebilirsiniz. Tahta Tarak ailesi olarak sizler için tüm saç sorunlarına yönelik bakım ürünlerine sitemizde yer veriyor ve indirimli rakamlarla satışa sunuyoruz.

Saç Neden Kabarır?

Kabaran saçların vermek istediği mesaj aslında çok açıktır. Nem dengesi bozulan ve kuruyan saçlar elektriklenmeye başlar. Çünkü hem ihtiyacını dışarıdan karşılamak için bir çaba içerisine girer. Bu özellikle kış mevsiminde daha fazla yaşanan bir problemdir. Havadan nem ihtiyacını karşılamaya çalışan saçlar kabararak bakımsız ve çirkin bir hal almaya başlar. Kuru saçlar için nemlendirici bakım kremleri kullanılarak kabarma sorununun üstesinden gelinebilir. Ancak saçı nemlendirmek için yapılabilecek doğal uygulamalar da vardır.

Saçın Elektriklenmemesi için Ne Yapılmalı?

  • İlk olarak elektriklenmeye neden olan temel sorun, saçların nemden yoksun kalması olduğu için, bu duruma karşı bir çözüm geliştirmek gerekir. Saçlarda kurumaya sebep olan yanlış şampuan seçimi yapmak da olabileceği için, saç tipinizi tanımalı ve ona uygun olan şampuanı seçmelisiniz.
  • Saçlarda nem kaybına neden olan unsurlar için çözüm oluşturmak gerekir. Bunlardan biri de saçların çok fazla yıkanıyor olmasıdır. Saçı besleyen kendi yağı olduğu için saçların yağlanmasına da izin verilmeli ve bu nedenle her gün yıkamaktan vazgeçilmelidir. Sağlıklı ve kabarmayan saçlara sahip olmak için 3 günde bir yıkama yoluna gidilebilir.
  • Saçın nem ihtiyacını karşılamak için bakım kremi takviyesi de yapılmalıdır. Banyo sırasında şampuan sonrasında kullanılabilen bir bakım kremi tercih edilebilir. Ancak durulanmayan kremlerden birini tercih etmek daha uzun süreli bir etki yaratacaktır. Unutulmaması gereken bir diğer şey de saçları çok fazla sıcak su ile yıkamamaya dikkat etmektir. Ilık su kullanılabilir, hatta en yararlısı şüphesiz ki soğuk su ile yıkamaktır.
  • Saçların kabarmasını önleme yolları içerisinde bir diğer adım da saçların nemliyken taranmasıdır. Kuru halde taramak dolaşıklıklar nedeniyle saçların yıpranmasına ve kırılmasına neden olur. Islakken taramak da tam anlamıyla doğru bir yol değildir.
  • Saç kesimi de kabarma üzerinde etkili olabilir. Saçlarda elektriklenmeyi önlemek için katlı saç kesimlerinden ziyade düz kesimleri tercih etmek gerekir.

Saç doğal nemini kaybettiğinde kurur ve kabarır. Bununla birlikte saç uçlarında kırılmalar, dökülmeler, saç derisinde problemler de oluşabilir. Sağlıklı saçlara sahip olmak için öncelikle nem sorununun üzerinden gelmek gerekir. Evde yapılabilecek doğal kür ve maskeler bir derece yardımcı olabilir. Ancak kısa sürede doğru çözüme ulaşmak istiyorsanız, saç bakım ürünlerimiz içerisinde elektriklenmeyi önleyen saç bakım ürünleri seçeneklerine de ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here