Saçlar Neden Yağlanır ve Yağlanma Nasıl Geciktirilir?

0
605

Sağlıklı görünen saçlar için yararlı olduğu gibi zararları da bulunan yağ, aşırı üretimde birçok saç problemini beraberinde getirmektedir. Oysa saçların doğal yağı, hücrelerin onarılma sürecinde etkili bir rol oynamaktadır. Hasar alan saç, doğal yağ üretimi ile kendi kendini onarırken; saç telindeki mevcut yağ, yıpranmaya sebep olabilecek diğer zararlı faktörlere karşı koruma sağlamaktadır. Güneşin zararlı ışınlarından gelebilecek tahribata karşı saç telini koruyan yağ, bu koruma kalkanını bütün yüzeyi kaplaması ile oluşturmaktadır. Yağlı saçlar, diğer saç tiplerine göre daha yumuşaktır. Saçın sertleşmesini önleyerek, yumuşak doku kazandırır. Yağ üretimi olmayan saç derilerinde ise kuruluk kendini göstererek kepek başta olmak üzere çeşitli deri sorunlarına sebep olmaktadır.Yine aynı şekilde yağ üretimi olması gerekenden az olan saçlarda saç telleri aşırı kırılgan, kuru, yıpranmaya müsait ve sert olmaktadır.

Sağlıklı doğal yağ üretimi ile saçlara fayda sağlayan bu faktör, fazla üretimde saç derisine ve saç tellerine zarar vermeye başlamaktadır. Olması gerekenden fazla üretilen sebum, saçta pitrosporium denen ve saçlı deride bulunan bir tür mantar sayısının artmasına sebep oluyor. Saç derisinin kepeklenmesine, seboreik egzemanın görülmesine ve alevlenmesine neden oluyor. Aşırı yağlanma ayrıca saçta kokuya, yağdan gelen bakımsız saç parlaklığına, yağlı hisse ve bütün bunlardan dolayı ağırlaşmış, sönük, hacimsiz saçlara da neden olmaktadır.

Saçlarına önem verenlerin asla kabul etmeyeceği görünümlerin başında gelen yağlanmış saç, bakım eksikliğinin bir belirtisidir. Her ne kadar düzenli temizlik ve bakım uygulamasında bulunulsa da saçlardaki aşırı sebum üretimi “önem verilmemiş” görünümü vermektedir.Saçlarınızda aşırı yağlanma bu yağlanmadan kaynaklı estetik olmayan görünümle birlikte kullanım zorluğu yaşıyorsanız yapmanız gereken ufak ama oldukça önemli uygulamalar vardır. Bu sayede aşırı yağlı saçların neden olduğu problemlerin önüne geçmek mümkündür.

Özellikle saçların yağını gidermek için yıkama sıklığına ve yıkama suyunun derecesine dikkat etmek gerekmektedir. Saçlarınızı sık sık yıkayabilirsiniz. Böylelikle yağlı yapının oluşturduğu istenmeyen durumu ortadan kaldırmış olabilirsiniz. Fakat bu sık yıkamaları yaparken şampuan kullanarak, saçların su ile fazla temas etmesine zemin hazırlayarak yapmamalısınız. İki yıkama arasındaki süreyi uzatan “kuru şampuan” seçimi ile saçları şampuandan ve saç derisinde sebum üretimini arttırmada etkili olan sudan uzak tutmuş olursunuz.

Yağlı Saçlar Neden Su ile Yıkanmamalı?

Saçlar sıklıkla likit şampuan kullanılarak, yağından arındırılmaya çalışıldığında saç derisi fazla aşınmaya uğrar. Aşınan saç derisinde kuruma görülür. Kuruyan saç derisi kendisini onarmak için fazlaca çabalar ve sebum üretimini arttırır. Sebum üretiminde artış olan saç derisinde fazlaca yağlanma görülerek, aslında temizlenmeye çalışılan yağlı tabakanın daha uzun süre görülmesine neden olunur. Kuruyan saç derisi dekendini korumak için daha fazla yağ üretmeye başlayacaktır.

Güzel saçlarınızın fazla yağlanmasından dolayı bakımsız ve sönük görünümüne son vermenize yardımcı olmak için size bir önerimiz var; yağlı tabakayı derinlemesine temizleyerek, saç derisine nefes aldıran Kerastase yağ dengeleyici ürünleri tercih edebilirsiniz.

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here