Saç Bakımı Yaparken Bunlardan Kaçının!

0
506

İster kısa olsun, ister uzun olsun her saç yapısının özel bir bakımı vardır. Bazen yağlı saçta fazla yağlanmayı önlemek, bazen kuru saça nem takviye etmek, bazen uzun saçın kök kısmı ile uç kısmı arasında denge kurmak için bakım uygulanmasına ihtiyaç vardır. Hem zamandan kazanmak, hem de maddi açıdan bütçenin çok zorlanmaması için bayanların evde saç bakımı yapmak üzere araştırmaları vardır. Bu yazımızda saç yapısına uygun olan en doğru bakımın tarifini arayanlara, kullanacakları saç bakım ürünlerinin formülünde “bulunmaması”na özen göstermeleri gereken bazı hususlardan bahsedeceğiz. Saçlarınızı ve saç derinizi bütün kalıntılardan temizlemek için tercih edeceğiniz şampuanlarda, şampuan sonrası günlük bakıma devam etmenizi sağlayan saç kremlerinde, daha yoğun etkiye sahip maskelerde ve serumlar ile spreylerde yararlı gibi görünen zararlı maddeler vardır. Öncelikle bu maddelerin ne olduğunu ve saç üzerinde hatta cilt üzerinde nasıl olumsuz etkilere sebebiyet verdiğini bilmek gerekiyor.

Saçlara Zarar Veren Maddeler Nelerdir?

Zararlı maddeler için bir liste yapacak olsak, bu listenin ilk sırasında silikona yer vermek gerekir. Silikon, saçlarda muhteşem bir parlaklık sağlar. Bunu ise saç telinin etrafını görünmeyen bir film tabakası ile kaplayarak başarır. Fakat bu yararlı gibi izlenim bırakmakta olan madde, saçın nefes almasını, nem takviyesinden yararlanmasını önler. Çünkü saç telini sarmıştır ve pulcuklardan saçın korteksine(iç kısım) nüfuz etmesini önler. Ayrıca bir diğer zararı ise kuruyan saçların parlaklığını yitirmesiyle, kırılmalara zemin hazırlamış olmasıdır.

Bir diğer evde saç bakımı yaparken kaçınılması gereken madde ise parabendir. Koruyucu madde olarak bilinen paraben, yalnızca kozmetik ürünlerinin raf ömrünü uzatmak için kullanılmaktadır. Parabenin, insanlarda hormon bozulmasına (endokrin) neden olabileceği ve östrojen hareketini taklitle, üreme ve gelişimi engelleyebileceği öngörülmektedir. Ayrıca paraben, alerjik reaksiyonlara da sebebiyet verir.

Özellikle çocukları ve kadınları hatta erkekleri dahi kokusuyla cezbeden saç bakım ürünleri aromasını sağladığı maddelerden kaynaklanması sebebiyle ciltte alerjik reaksiyona sebep verir. Böylesi durumlardan uzak durmak için mümkün olduğu kadar doğal özlerle üretilmiş esanslı ürünleri tercih ediniz. Bir diğer uyarımız ise saçlarınızda renklendirici ile formüle edilmiş, bakım ürünleri kullanmamanızdır.

En önemli bir diğer zarar ise SLES ve SLS içeren ürünlerdir. Kullanacağınız saç bakım ürünlerinin içerisinde bu ibarelerin yer almamasına dikkat ediniz. Peki, nedir bu SLES ve SLS?

SLES: Sodyum, Lauril, Eter, Sülfat maddelerinin baş harflerinden oluşmuş, zararlar zinciridir.

SLS: Sodyum, Lauril, Sülfat içeren bir ibaredir. Bu iki ibarenin oluşturabileceği zararlar ise bir hayli fazladır.

SLES ve SLS; agresif, tahriş edici, sağlığa zararlıdır. Derinin zarar görmesine yol açarken, kök hücrelere zarar vererek saçların dökülmesine neden olur. Kalp ve ciğer gibi önem arz eden organlarımıza nüfuz ederek, iltihaplara yol açabilir. Çocuklarda ise göz gelişimini engelleyici bir tahribatta bulunabilir.

Saçlarınızın bakımı için seçeceğiniz bütün ürünlerin seçiminde sadece saç tipinize uygunluğuna bakmakla sınırlı kalmayın. Bütün içeriğini okuyun ve kullanacağınız ürünün yararları kadar zararlarını da göz önünde bulundurun.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here