Kepek Neden Oluşur?

0
591

Siyah giymekten kaçınıyor, sürekli omuzlarınızı kontrol ediyor ve insanlarla aranıza geniş mesafeler koruyorsanız, muhtemelen kepek problemiyle baş etmeye çalışıyorsunuz. Her ne kadar kepek bulaşıcı bir hastalık olmasa da insanları rahatsız eder ve yakınlaşmayı engeller. Koyu renk giysilerden bile kaçınmaya neden olan bu saç problemi, saçlarınız ne kadar temiz olursa olsun kirliymiş düşüncesi yaratır. Bu elbette herkes için can sıkıcı durumlardan biridir. Özellikle biz kadınlar bakım konusunda büyük bir titizlik gösterdiğimiz için, kepek bizler açısından tamamen öz güven kaybı demektir.

Kepeğin oluşma nedeni ise cildin kendini yeniliyor olmasıdır. Yeni deri oluşurken ölü derinin atılması gerekir ve bu karşımıza pul pul olan kafa derisini çıkarır. Deride oluşan kaşınmayla birlikte kepek problemi yaşanmaya başlar ve bu geçici bir süreçtir. Ancak bazen cildin yenilenmesi dışında, strese bağlı sebeplerden ötürü de kepek meydana gelebilir.

Saçı az ya da çok yıkamak kepek oluşumu üzerinde direkt etkili bir durum değildir. Yani kepekli saç kirli anlamına gelmez. Bazen çok yıkandığı için saç derisi aşınmasıyla da kepek problemi meydana gelebilir. Ancak temelde kepeğin var olmasının saçın kirli ya da temiz olmasıyla herhangi bir ilişkisi yoktur.

Kepek Nasıl Önlenir?

Kepek probleminden kurtulmak için yapılması gereken ilk şey, kepek önleyici şampuan kullanmaktır. Tahta Tarak ürünleri içerisinde bu özellikte ve saçınıza uygun olan bir şampuan mutlaka bulabilirsiniz. Kepek önleyici şampuan kullanırken de saçınıza uygulama yaptıktan sonra hemen durulamamaya ve ortalama 5 dakika şampuanlı şekilde bekletmeye özen göstermelisiniz. Bu şekilde önleyici etkisini daha kısa süre içerisinde görebilirsiniz.

Duş sonrasında saçlarınızı fırçayla taramak da kepek konusunda iyi bir yöntemdir. Saç diplerindeki sebun yağının uçlara doğru hızlı yayınlamasını sağlar ve kuruluğu önlersiniz. Bu büyük ölçüde kepeği azaltmak anlamına gelir. Stresten uzak durmak ve sağlıklı beslenmeye özen göstermek de kepekten arınmanız için etkili bir durumdur. Saçların da sağlıksız gıdaların tüketilmesinden olumsuz etkilendiği bir gerçekken, beslenmeye kesinlikle önem vermek gerekiyor.

Doğal Yollarla Kepekten Kurtulmak Mümkün mü?

Kepek probleminden kurtulmanıza olanak sağlayacak doğal uygulamalardan da yararlanabilirsiniz. Bunların başında yoğurt uygulaması gelir. Saçlarınızı yıkayıp havluyla suyunu aldıktan sonra, yoğurtla saç diplerinize masaj yapabilirsiniz. 15 dakika boyunca yoğurtlu şekilde kalmasına izin vermeniz gerekiyor. Sonrasında ılık suyla ve yine saç derinize masaj yaparak saçlarınızı durulayabilirsiniz.

Sirke ile saçı durulamak da etkili yöntemlerden biridir. Saçlarınızı normal şekilde yıkadıktan sonra, duruladığınız suya sirke karıştırın ve bu şekilde durulayın. Birkaç kez düzenli olarak yapıldığında kepek probleminden kurtulmaya başladığınızı görebilirsiniz. Lavanta suyu ile yıkamak da aynı şekilde yardımcınız olabilir.

Doğal uygulamaların dışında hazır bakım ürünlerini kullanacaksanız, mutlaka bilinen markaların ürünlerini satın almalısınız. Rastgele seçeceğiniz bir saç bakım ürünü saçlarınızda daha büyük problemlerle karşılaşmanıza neden olabilir. Kötü sürprizler yaşamamak için bilinen ve güvenilen markaların saç bakım ürünlerini tercih edin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here