Hamilelerin Saç Bakımında Dikkat Etmesi Gerekenler

0
484

Hamilelerin saç bakımı hakkında akla birçok soru gelir. Bu sorular arasında bebeğin genetiğinin etkilenmemesi için dikkate alınması gereken hususlar olduğu gibi halk arasında geçmişten günümüze ulaşan batıl inançlardan kaynaklı sualler de vardır. Hamilelikte saç boyatmanın bebeğin genetiğini etkileyeceği, bebeğin kimyasal maddelerin zararına maruz kalacağına dair bilinen bir gerçek vardır. Peki, bu gerçek doğru mudur? Yoksa doğru olarak bilinen yanlışlar arasında mıdır?

Hamilelik döneminde saçların kesilmesinin uygun olmaması tamamen batıl inançtır. Saç kesimi esnasında saçlara hiçbir kimyasal işlem uygulanmamaktadır. Hamilelik boyunca saçlara müdahalede bulunulmamasının uzmanlar tarafından defaatle uyarılması, bebeklerin kimyasaldan etkilenmelerinin önüne geçmektir. Hiçbir anne, güzelliği uğruna bebeğinin hastalanmasına razı olmaz. Anne–bebek arasında tarifi olmayan muazzam bir bağ vardır. Bu bağ annenin bebeğini her şeyin üzerinde tutmasındandır. Üstün sevgi duyulan bebeğine zarar verebilecek her türlü işten uzak duracak anneler, değil saç boyatmakta ısrar ededurmak, yiyeceklerini ve içeceklerini dahi bebeklerinin gelişimine yararlı ya da zararlı olabilecek konusunda ayırarak beslenir.

Anne Adayları İlk 3 Ay Saçlarınızı Boyatmayın

Hal böyle olunca anne adayları giydikleri tepeden tırnağa bebeklerinin rahatı, sağlığı için çabalamaktan şikayetçi olmazlar. Doktorlar, hamilelerin saç boyama işlemlerinin gebeliğin ilk 3 ayı boyunca tavsiye etmiyor. Saç boyalarının içeriğinde bulunan kimyasal maddelerden kaynaklı olarak organizma zarar görebilir. Saç boyası içeriğinde bulunan amonyak, hidrojen peroksidi, rezorsinol gibi maddeler organizmaya zarar verebileceğinden dolayı, bebek cenin halinde iken etkilenebilir. Bu maddelere sahip olan bir saç boyası, saç kütikülünde etkili olmak için 30 dakika ve hatta bu süreden de daha fazla kalır. Bu bekleme esansında baş derisiyle temas eden boya, minimum oranda da olsa anne adayının kanına karışır. Saç derisinin emerek, kana karıştıracağı kimyasal içerikli boyası, ceninin savunmaz olduğu yıkıcı zararını gösterir. Gebeliğin ilk 3 ayında plasentada yaşam destekleme oluşumu devam eder. Cenin bu 3 aylık süre içerisinde savunmasızdır ve her şeyden direkt olarak etkilenir. Emilen kimyasal içerik, anne karnından ceninin kanına karışabileceği için gebelerin saç boyatması uzman doktorlar tarafından onaylanmamaktadır.

Gebelik süresinin 16.haftasında anne karnında tam bir oluşum ile bebek savunma sahibi olur. Bu süreden sonra saçların boyatılabileceği vurgulanmaktadır. Fakat yine de dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bu hususlar; kesinlikle amonyak içeren boyaların olmamasıdır. Anne-bebek bakım ürünleri arasında üzerinde amonyaksız ibaresi bulunan saç boyalarını tercih edebilirsiniz. Tamamen organik olduğuna emin olmadığınız hiçbir ürünü kullanmayınız.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here