Güzelliğin Parolası; Estetik Görünüm

0
426

Estetik, güzellik duygusuna hayat verir. Öyle ki estetik olanı, güzel olduğu için beğeniriz. Güzellik ve estetik,  birbirini tamamlayan ve hatta aynı olgu denebilecek iki kelimedir. Hanımlar için daha önemli olan estetik görünüm, hanımların güzelliğe verdiği değeri sergilemektedir. Güzelliği için emek veren hanımlar, muhakkak istedikleri sonuca ulaşırlar. Çünkü estetik görünüm, emek ile kazanılırsa “güzellik” olur.

Estetik, bir paroladır. Güzelliğin parolasıdır. Bu parolaya sahip olarak kilidi açabilmek ise bakımla olur. Saç bakımı, cilt bakımı, kıyafet seçimi, zarif tavırlar, üslup, renkler arasında uyumluluk ve daha nicesi estetik görünümü oluşturur. Estetik değeri en fazla yükselten olgu saçlardır. Bakımlı ve sağlıklı görünen parlak saçlar her zaman dikkat çekmeyi başarmıştır. Bulunduğunuz ortamda güzelliğinizden bahsedilmesi öncelikle saçlarınızın muhteşemliği ile sağlanabilir. Ardından cildinizin kusursuz ve temiz görünümü ve ardından diğer unsurların estetik duruşu ile bu durumda süreklilik olur.

Saçlardaki güzellik için saç bakımına özen göstermek gerekmektedir. Fakat ideal bir saç bakımı için ilk iş, saç tipini tanımlamak olacaktır. Ardından saç tipine göre uygun bakımın nasıl yapılacağı gelir. Mucizevi bir şekilde saçlarda kusursuz estetik görünüme kavuşmak için saç tipi belirlendikten sonra saç tellerinin ve saç kökünün sorununun ne olduğu keşfedilmelidir. Sadece saç tipi yağlı, kuru veya normal; ince, kalın ya da normal olarak belirlenmemelidir. İnce telli ise cansız mı? Güç kaybı var mı? Saçlarda dökülme görülüyor ise saç gelişiminde başrole sahip olan saç kökleri uyuyor mu? Kalın telli saç tiplerinde saç sert mi? Kuru saç tellerinde saçın nem takviyesine ihtiyacı var mı? Cansız saç tellerinde saçın vitamin eksikliği var mı? İşte bu ve benzeri sorular sorularak, cevaplar alınır ise problemin ne olduğuna ivedilikle ulaşılır ve çözüm için gerekli olan tedavi en doğru şekilde uygulanır.

Saç problemlerine bu şekilde soru-cevap olarak yaklaşıldığı gibi cilt problemlerine de aynı şekilde yaklaşılması gerekmektedir. Yağlı, kuru, karma, normal cilt tiplerinde görülen sorun nedir? Hangi sorun estetik görünüme gölge düşürme tehlikesi yaşatmaktadır? Akneler, siyah noktalar, kızarıklıklar, fazla yağlı gözeneklerden kaynaklı parlamalar, fazla kuruluktan pullanmalar ve daha nice soruna hangi tedavi uygulanmalıdır parolası ile bakım yapılmalıdır.

Estetik görünüm önce saç ve cilt bakımı ile kazanılır. Ardından bunu destekleyici unsurlar devreye girerek, vücut tipini tanımak ve kıyafet seçimi gelir. Her kıyafet modelinin, her vücut tipine uygun olmayacağı gibi kıyafetin kesiminin de kendini göstermeyeceği bir gerçektir. O sebeple elma, armut, kum saati ve atletik vücut tiplerinden hangisine sahip olduğunuzu bilmenizde fayda vardır.

Kıyafet seçimlerinde vücut tipi göz önünde bulundurulduğu gibi saç kesimlerinde de yüz şekli göz önünde bulundurulmalı ve estetik görünüme sahip olunmalıdır. Uzun, kısa, perçemli, kâküllü saç tipleri her yüz hattına uymayacağı gibi mevcut güzelliklerin de önüne geçerek güzellik kavramını, çirkinlik kavramına dönüştürür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here