Eşarp Kullanan Kadınlar İçin Saç Bakımı Önerileri

0
341

Saç bakımı çeşitli saç tipleri olması nedeniyle kişiden kişiye değişiklik gösterir. Saç, bakımlı olduğunda bir kadını en güzel gösteren ögelerden biridir. Saç bakımı aslında özellikle saç diplerinin bakımı ve saçın doğal yağlarının korunmasıyla ilgilidir. Bu nedenle saç bakım kreminizi ve şampuanınızı, saçınızın türüne göre seçmeniz çok önemlidir. Eşarp kullanan bir kadınsanız saçınızın bakımı sizin için biraz daha önceliklidir. Saçınızın devamlı toplu ve örtülü olması, saç derinizin hava almasını zorlaştırabilir ve saçınızın daha çok dökülmesine sebep olabilir. Ancak, doğru bir bakım rutiniyle bunları kolayca engelleyebilirsiniz.

  1. Eşarbınızı seçerken doğru kumaşı tercih edin

Eşarbınızın kumaşının saçınızın hava almasına izin verdiğinden emin olmanız gerekir. Saç diplerinizin nefes almasını önleyecek naylon karışımlardan uzak durun. Bu tarz kumaşlar aynı zamanda saç diplerinizi terletebilir, kafanızın kaşınmasına sebep olabilir ve saçınızı yağlandırabilir. İpek veya pamuk gibi kaliteli ve nefes aldıran bir kumaşı tercih ederseniz saçınızı dökülmeden ve yağlanmaktan korumanız daha kolay olacaktır. İpek kumaş ayrıca nemi hapsederek saç diplerinizi terlemekten korur. İpek gibi hassas bir kumaşı yıkamak gözünüzü korkutuyor olabilir. İpek eşarp nasıl yıkanır diye merak ediyorsanız, ipek kumaşları elde de makinede de yıkayabileceğinizi belirtelim. İpek eşarbınızı yıkamak için gerekli olan en önemli malzeme hassas kumaşlarla kullanılabilen bir deterjandır.

  1. Saçlarınızı çok sıcak suyla yıkamayın

Çok sıcak su, saç diplerinizin kurumasına sebep olabilir ve bu da kepeğe ve saçın sebum dengesinin bozulmasına yol açar. Saçınızı yıkarken dikkat etmeniz gereken iki kural vardır: saçınızı çok sık yıkamamak ve saç diplerine yumuşak bir şekilde masaj yapmayı unutmamak. Eşarbınızı çıkardıktan sonra saçınızı yumuşak bir tarakla tarayın. Daha sonra ılık su altında saç türünüze uygun bir şampuanla, saç diplerinize yumuşak bir şekilde masaj yaparak yıkayın. Saçlarınızı duruladıktan sonra saç kreminizin kullanımına göre ıslak saç uçlarınızı kremleyin. Yine saç kreminizin çeşidine göre saçınızı kremledikten sonra da durulamanız gerekebilir.

  1. Haftada bir saçınıza doğal maske uygulayın

Saçınıza parlaklık kazandırmak ve saç diplerinizi beslemek için haftada bir kez saçınıza özel kür uygulaması yapabilirsiniz. Bunun için evde doğal malzemelerle hazırlayacağınız karışımları da kullanabilirsiniz. Badem yağı, hint yağı, argan yağı kullanabilir, saçınızın beslenerek gürleşmesini ve canlanmasını sağlayabilirsiniz. Evde yapılabilecek saç maskelerine birkaç örnek:

  • Birer çorba kaşığı zeytinyağı, badem yağı ve susam yağını bir cezvede yalnızca ılıklaşacak şekilde ısıtın. Saç diplerine parmak uçlarınızla masaj yaparak sürün, saçlarınızı nemli bir havluya sarıp 2 saat bekletin ve soğuk suyla yıkayın.
  • Saç diplerinizin hava alması için, bir çorba kaşığı karbonat ile 1 çorba kaşığı içme suyunu karıştırıp saçınız ıslakken saç diplerinize masaj yaparak sürün. Saçınızı nemli bir havluyla sarıp 1 saat bekledikten sonra ılık suyla yıkayın.
  • Saç dökülmesine karşı yaş maya maskesini deneyin. Yarım paket yaş mayayla 2 çorba kaşığı ılık sütü karıştırın. Macun kıvamındaki karışlımı saç köklerine masaj yaparak sürün, saç uçlarına da aynı şekilde uyguladıktan sonra saçlarınızı streç film ile sarıp 45 dakika bekletin. Son olarak saçlarınızı ılık suyla durulayın.
  1. Saçınızı ıslak bırakmayın

Yeterince önemsenmeyen bir öneri; saçı ıslak bırakmamak gerektiğidir. Saçınızı yıkadıktan veya bakım yaptıktan sonra yapabileceğiniz en doğru kurutma yöntemi, önce saçınızın ıslaklığını nazikçe havluya emdirmek, daha sonra kurutma makinesiyle ılık hava üfleyen ayarı seçerek hafif nemli bırakacak şekilde kurutmaktır.

Saçınıza doğru bakımı uygulamak; saçın ağırlaşması, elektriklenmesi veya yağlanması gibi can sıkıcı ve rahatsızlık verici sorunlara engel olur. Saç deriniz de dahil genel olarak derinizin sağlığı için bol su içmeye ve beslenmenize özen göstermeye de dikkat etmelisiniz.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here