Cilt Tiplerine Göre İdeal Bakım Önerileri

0
407

Hanımların mevcut güzelliğini ön plana çıkaran faktörlerin ilk sırasında bakımlı olmaları gelir. Bakımlı bir hanımın güzelliği her zaman fark edilir ve her zaman beğeni toplar. Bakım sadece bir bölge ile sınırlı değildir. Saç bakımı, cilt bakımı, el ve ayak bakımı, cilt bakımından ayrı tutularak daha kapsamlı bir şekilde yapılması gereken yüz bakımı ve daha nice alternatif ile vücudumuza gereken ilgiyi göstererek, bakım yapmamız gerekmektedir. Örneğin karma cilt, yağlı cilt, normal cilt, kuru cilt ve bu cilt tipleri arasında aşırılık gösteren tipler vardır. Aşırı yağlı cilt ya da aşırı kuru cilt gibi aşırılığa kaçan hususların bakımı her zaman zorlayıcıdır.

Eğer cilt tipi tanınır ise bakımını yapmanın verdiği herhangi bir zorluk ile karşılaşılmaz. Çünkü sorunun ne olduğu tespit edilmiştir ve sorunun nasıl çözülmesi gerektiği biliniyordur. Kuru ciltte ise cilt, ihtiyacı olan nem seviyesine ulaştırılır. Yağlı ciltte ise cilt, fazla yağından arındırılarak gözeneklerine nefes alma imkanı sunulur. Her iki cilt tipinin özelliklerine sahip olan karma ciltlerde ise dengeleyici bir bakım uygulanır ve cildin kuru kısımlarına nem takviyesi yapılır iken, yağlı kısımlarındaki yağdan kurtarılır. Bir de genellikle yağlı cilt tiplerinin uç kısımlarında yağlanma, diğer bölgelerde normal seviyede olmasından dolayı bu tür ciltler için karma cilt nitelendirilmesi yapılır. Oysa burun, çene gibi kısımlarda yağ gözeneklerinin daha fazla ve belirgin olması yağlı cilt tiplerine özgüdür.

Cildinizin tipini iyice tanımanız için temizledikten sonra gözlemleyiniz. Yüzünüzü yıkadıktan sonra havlu ile hafif dokunuşlar uygulayarak ıslaklığını alınız. Ardından bir müddet sonra cilt, yapısını belli etmeye başlayacaktır. Örneğin yağlı cilt, burunda ve alında gözeneklerinin açıklığından dolayı yağdan kaynaklı parlamaya başlayacaktır.  Kuru cilt ise hafif pullu görünüme sebep olacaktır. Normal cilt tipleri gerekli nem seviyesine sahip olduğundan dolayı size sorun yaşatmayacaktır.

Cilt bakımı yüz bölgesinde yapacağınız bakım kadar önemli ve hassastır. Yağlı ciltlerde yağ hissinin verdiği rahatsızlık boyunda, ense kısmında, omuzlarda ve en çok probleme sebebiyet veren sırt bölgesinde görülür. Açık gözeneklerin yağ ile dolması ve temizlenmemesi durumunda hava alamayan cilt, bir müddet sonra iltihaplanır ve iltihaplarını irin dolu sivilceler ile dışarı atmaya çalışır. Kuru ciltler ise aşırı kurumadan ve nemsiz kalmadan dolayı kızararak, alerji görünümü oluşturur. Pullanmalar olur. Pullu bir cilt, özellikle hanımlar için asla istenmeyen durumlar arasında yer alır. Dekolteli kıyafetlerin giyimine izin vermeyecek bu cilt sorunu sebebi ile şıklığa gölge düşer.

Şıklığınıza gölge düşmesini istemiyor ve cildinizin sizin için en değerli giysi olduğunu bilerek, koruma altına almak istiyorsanız hiç zaman kaybetmeden uygun bakım ürünlerini ya da doğal reçeteleri uygulayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here