Çabuk Yağlanan Saçlar için Öneriler

0
799

Siz de çabuk yağlanan saçlarınızdan mı şikayetçisiniz? Her gün yıkamak zorunda kalıyor, ama bir türlü hacimli ve bakımlı görünen saçlara sahip olamıyor musunuz? Cevabınız evetse yazdıklarımızı biraz daha dikkatli okumanız gerekecek.

Saç Neden Yağlanır?

Çabuk yağlanan saçlar için çözüm önerileri öncesinde, saçın neden yağlandığı konusuna değinmemiz gerekiyor. Saçın yağlanmasına neden olan temel unsur, saç tellerinin dip kısmında bulunan yağ hücrelerinin fazla yağ üretiyor olması olabilir. Bunun dışında yağlanmaya neden olan bir diğer etkense, saçların sık yıkanmıyor olmasıdır. Ancak yağlı durumdan kurtulmak için saçı her gün yıkamaya çalışmak da doğru bir uygulama olmaz. Bu durumda da saçı besleyen asıl madde olan sebumun saça dağılması ve onu beslemesi engellenmiş olacaktır.

Saçın Yağlanması Nasıl Önlenir?

Saçlarınızın yağlı görüntüden kurtulması için öncelikle saç tipinize ve saç sorununuza uygun şampuanı seçmeniz gerekir. Eğer ince telli saçlara sahipseniz, ince telli saçlar için geliştirilmiş, yağlanma önleyici bir şampuan doğru seçim olacaktır. Bilinen markaların bu şekilde özel olarak formüle edilmiş şampuanları bulunuyor. Şampuanın krem ilaveli olmaması da yağ oluşumunu engellemek için etkilidir. Kremli şampuanları kullanmak yerine, saç kremini ayrı ve durulanmayan ürünler içerisinden seçebilirsiniz.

Saç şekillendiricileri çok fazla kullanıyor olmak da saçların yağlanmasına neden olur. Düzleştirici ya da maşa gibi unsurları daha az kullanmaya özen gösterin. Gün içerisinde saçlarınıza çok dokunmamaya ve şeklini değiştirmemeye de dikkat etmeniz gerekir. Yağlanan saçlar için pratik bir çözüm geliştirmek istiyorsanız bu konuda da kuru şampuan iyi bir seçenek olacaktır. Saç diplerinize uygun miktarda uygulayarak yıkamadan temiz görüntü elde etmeniz mümkün olabilir.

 

Elma Sirkesi ile Yağlı Saçlara Çözüm

Çabuk yağlanan saçlar için doğal çözümler de bulunuyor. Bunlardan biri de elma sirkesi ile saçları yıkamak. Öncelikle saçlarınızı yağlanma önleyici bir şampuanla yıkamalı ve son durulama suyunun içerisine birkaç kaşık elma sirkesi karıştırmalısınız. Sirkeli suyla saçlarınızı yıkadığınızda hem yağlanma hem de varsa eğer kepek problemine son verebilirsiniz. Ancak uygulamayı düzenli olarak gün aşırı şekilde yapmak gerekir.

Şampuanın içerisine aloevera jeli ilave etmek de yağlanma problemini azaltacaktır. Bir miktar limon suyu ve aynı oranda aloeverayı şampuanınıza karıştırın, normalde kullandığınız şekilde kullanmaya devam edin. Direk aloevera içeren şampuanları da tercih edebilirsiniz. Durulama suyunuza limon suyu ilave etmeniz de yağlanmayı azaltmak için etkili olabilir. Aynanın karşısına saçlarınızı bir sağa bir de sola atayım derken birkaç saat içerisinde yağlanmasına tanık oluyorsanız, artık bir şeyler yapmanın zamanı geldi demektir. Bilinen markaların yağlanma karşıtı ürünleri ve doğal çözümleri ile çabuk yağlanan saçlardan kurtulmak mümkün. Deneme yanılma yoluyla saçlarınıza iyi gelecek yöntemi kısa zamanda bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here