Brezilya Fönü ve Bakımı Nasıl Yapılır?

0
1659

Zor şekil alan, asiliği sebebi ile istediğiniz gibi bir görünüme kavuşmayan, çabuk elektriklenen saçlara sahipseniz düzgün bir görüntü arzusundasınız demektir. Daha düz, kusursuz saç yapısına sahip olmak için çeşitli yöntemler vardır. Bu yöntemlerin çoğu günlük ve kısa süreli bir çözüm üretmektedir. Saça fön çekmek, düzleştirmek, sprey ile saça baskı kurarak kabarmayı önlemek veya biraz daha uzun süren şekil sabitlenmesi sağlamak mümkündür. Fakat günlük olacak bu çözümler en ufak bir dış faktöre maruz kaldığında etkisini kaybedecektir. Örneğin; yağmur yağması, havanın nemli olması, aşırı güneşe maruz kalma gibi durumlar saçın düzgün yapısının bozulmasına sebeptir.

Daha uzun süren, dış faktörlerden etkilenmeyen, yaklaşık 6 ay boyunca etkisini kaybetmeyerek, ipek görünümlü düzgün saçların sahibi olabilirsiniz. Nasıl mı? Son zamanların trend saç uygulaması Brezilya fönü bunu mümkün hale getiriyor. Brezilya fönü ile sadece saçınızın kolay şekil almasını, elektriklenmesini ya da kabarmasını önlemekle sınırlı kalmıyorsunuz. Ayrıca saçınızın yapısını tamamen değiştirebiliyorsunuz. Kıvırcık saçlarınızı dümdüz yapabiliyorsunuz. Dalgalı saçlarınızda saçınızın kıvrımlarını yok ederek yalnızca düz saçın verdiği sadelik ve şıklıkla yaşamınızı devam ettirebiliyorsunuz.

Günlük kullanımda oldukça kolaylık sağlamakta olan bu uygulama, özel davetlerde ve gecelerde de kolaylık sağlamaktadır. Her zaman parlak, bakımlı, güçlü ve hacimli görünüme sahip saçlarla dikkatleri üzerinize çekecek bir auraya sahip olabileceksiniz. Yalnız bu uygulama öncesinde ve sonrasında dikkat gerektirmektedir. Özen isteyen Brezilya fönü, mutlaka alanında profesyonel kişiler tarafından uygulanmalıdır. İşinde uzman olmayan kişilerce ya da kalitesiz ürünler kullanarak işlem yapılan Brezilya fönü sonucu, başarıyla değilde hüsranla sonuçlanabilir.

Estetik görünümünüzün en önemli öğelerinden olan saçlarınızı Brezilya fönü öncesinde korumaya almanız gerekiyor. Yalnız öncesinde değil uygulama sonrasındaki günlerde de bu korumayı sağlamanız şart.

Son zamanların en çok tercih edilen şekillendirme işlemi  “Brezilya fönü” nasıl yapılır?

Öncelikle bu fön etkisini 6 ay sürdürmektedir. Uygulanması için yaklaşık olarak 4 saat gerekmektedir. Acele etmeden sabırla saçlarınızın kusursuz bir düzlük kazanmasını beklemenizde fayda vardır. Her gün yeni fön çekilmiş gibi düz duran saçlara sahip olmanın kolaylığını yaşarken, yaşanılacak ufak çaplı zorluklara da hazır olmak gerekiyor. Kuaförünüz saçınızın inceliğine, kalınlığına, yıpranmışlık durumuna göre ayarlama yapıyor. Ürünlerin saçta ne kadar süre kalması gerektiğini belirliyor. Bu sebeple alanında amatör olan değil, uygulamalarında başarılı sonuçlar elde eden kuaförleri tercih etmeniz gerekiyor.

Eğer saçınız boyasız ise uygulama öncesinde saçın “yapısını kırma” işlemi yapılıyor. Bu işlem esnasında saç tellerindeki pulcuklar açılıyor.Ve işlemin ana noktası Keratin ile uygulama devam ettiriliyor. Keratin nedir kısaca tanımlamak gerekirse; bir çeşit proteindir ve saçın temel yapı taşıdır. Keratin molekülleri birbirine sülfür köprüleriyle bağlanmıştır. Keratini oluşturan hidrojen bağları, saçın esnemesini sağlar ve şekil alırken kırılmasını önler. Eğer hidrojen yapısında bozulma olur ise saç uçlarında çatallaşma, saçta yıpranma ve buna bağlı tahribat oluşur.

Brezilya fönü uygulamasında bu saç için hayati önem taşıyan hidrojen yapısı bozulmadan saç pulcukları aralanır. Açılan pulcuk boşluklarına kimyasal reaksiyonla saçı daha kalın ve gür gösterecek olan keratin doldurulur. Hemen ardından ısı ile keratin saç teline sabitlenir. Saç düzleştiricisi kullanılarak ısıyla sabitlenme olurken aynı anda saça şekli de verilmektedir. İşlem sonunda ise kusursuz bir düzlük olacaktır.

Brezilya fönü uygulaması üç aşamadan ibarettir. İlk adımda özel keratin şampuanı ile saçlardaki pulcuklar açılır. İkinci adımda tıpkı bir saç boyama işlemi gibi saçlara özenle bölüm bölüm saf keratin uygulanır. İşlem esnasında saçın önceden taranmış olması gerekiyor. Uygulama esnasında tarak kullanılmıyor. Keratin sıvısı saça fırçayla uygulanmaktadır. Saçın incelik ya da kalınlığına bağlı olarak bekleme süresi 45 dakikadan başlayarak, 1 ya da 2 saate kadar uzayabilir. Bu bekleme süresi ısı altında olmaktadır. Böylelikle keratin saça iyice işler. Ardından durulama yapılır.

Üçüncü ve son aşamada ise enseden başlayarak saça uygun olan derece ile presleme yani düzleştirme yapılır.

 Brezilya fönü sonrasında nasıl bakım yapılır?

Kuaförünüzün önereceği ürünleri tercih ederek, bakımını evde de yapabilirsiniz. Uygun bir bakımla her zaman parlak, sağlıklı, yıpranmamış saçların sahibi olursunuz. Kimyasal bir işlem uygulandığı için saçlar hassaslaşmış olacaktır. Bu sebeple hassas saçınızı yormadan temizlemek, günlük bakımını yapmak için içerisinde SLS, paraben, sülfat bulunmayan bakım ürünleri idealdir. Davines saç bakım ürünleri ile Brezilya fönü gibi ciddi bir uygulama sonrasında saçlarınızı yormadan temizlik yapma imkanınız vardır. Üstelik bütün dış etkenlere karşı saçlarınızı korur. Bir diğer alternatif ise Schwarzkopf BC Bonacure serisinin hem boyalı, hem de kimyasal işlemli saçlarda sülfatsız içeriği ile bakım sağlayabilecek ürünlerdir.

Brezilya fönü öncesi dikkat etmeniz gereken hususlar da vardır. Fön yaptırmaya karar verdiyseniz saçlarınızı 48 saat yıkamamanız gerekir. Eğer saçınızı boyattıysanız boyama işlemi ile keratin yükleme işlemi arasında en az 3 gün olmalıdır. Boyadan 3 gün sonra uygulama yaptırmalısınız. Brezilya fönü yaptığınız saçta iz bırakabilecek toka, taç, duvak, gözlük gibi materyaller kullanmamalısınız. Baskı uygulayacak olan bu eşyalar saç telinin kırılmasına ve kırılan yerde kalıcı iz olmasına sebebiyet verir. Saçınızın bakımında keratin dolgusunu bozacak SLS, paraben, sülfat bulunmayan şampuanlar kullanın.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here