Aşırı Yağlanmadan Dolayı Saçlarınız Dökülebilir

0
482

Çeşitli saç tipleri vardır. Kuru, yağlı, normal, karma; ince, kalın, normal gibi farklı saç tiplerinin farklı sorunları ve bunlara bağlı olarak da farklı bakımları vardır. Her saç için benzer bir bakım uygulanamaz. Öyle ki yağlı saçlar için kuru saçların temizliğinde kullanılan şampuan uygun değildir. Birçok ailede bir tek şampuan türü aile boyu olarak kullanılmaktadır. Bu bir hatadır.

Her ferdin saç yapısı farklı ise örneğin annenin saçı kuru da kızının saçı yağlı ise tek tip şampuan kullanmak pek doğru bir durum değildir. Aile boyu şampuan veya bakım ürünleri kullanmak yerine, her ferdin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, ayrı ayrı özel bakım ürünleri tercih edilmelidir. Kuru saçlar için saç derisine nem takviyesinde bulunarak, ayrıca saç tellerini nemlendirerek, kuruluğu gideren saç bakım ürünleri gerekmektedir. Yağlı saç tiplerinde ise saçtaki fazla yağı, saçı ve saç derisini yormadan temizleyecek bakım ürünleri gerekmektedir. Yağlı saçların bakımına ve temizliğine çok özen gösterilmesi gerekiyor. Öyle ki yağlı saç derisinin güzel arınmaması, saç köklerinin kapanmasına ve bundan kaynaklı olarak da saç köklerinin nefes almaması sonuçlarına bağlanır. Nefes almayan saç kökleri, canlı ve sağlıklı saç uzamasına olanak vermediği gibi yeni saç oluşumunu da engeller. Cansızlaşan, dökülme problemleri görülen, kırılgan bir yapıya sahip olmanıza neden olan yağlı saç derisi, beraberinde gelecek birçok sorunun da habercisi olacaktır.

Saç Köklerini Yağdan Arındırarak Nefes Aldırın

Baş derisi doğal olarak yağ üretir. Tıpkı cildimizin yağlanması gibi saç derimiz de yağlanır. Bu yağ üretiminin fazla görüldüğü baş derileri, yağlı saç tipini oluşturur. Yağlı saçlara sahip olmak aslında oldukça faydası görülen bir durumdur. Daha parlak, sağlıklı, canlı, güçlü, dayanıklı ve yıpratıcı işlemlere karşı en az hasarı alan saç tipidir. Fakat saç derisi iyi arındırılmadığı ve gün içinde de fazlaca oynandığı durumlarda yağlanma giderilemediği gibi artışına sebep verilir.

Yağlı saç derisini hem ölü deriden, hem de yağdan arındıran uygun şampuan kullanırsanız, saç köklerine dolan yağı çıkarmış olursunuz. Saç kökleri rahatlayarak, nefes almaya başlar. Nefes aldığı için saçların dökülmesinin önüne geçer. Ayrıca cansızlık gibi olumsuz durumların da önüne geçersiniz. Yağlı saçlar için son zamanlarda özel olarak geliştirilmiş olan kuru şampuanları da deneyebilirsiniz.

Saçınızın bakımını yapmak için kullanacağınız saç kremlerini asla saç diplerine bulaştırmayınız. Sadece saç tellerine sürünüz ve uygulama sonrası bol su ile iyice duruladığınıza emin olunuz. Aksi takdirde en ufak bir el ile oynamada dahi gün sonu yağlanmış saçlara sahip olabilir iken, zaten yağlı saç derisine bir de krem temas eder ise olabileceklerin sonucu oldukça can sıkıcı olarak sizi bulacaktır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here